POZNAĆ I ZROZUMIEĆ
DIAMENTY

Diament posiada piękny połysk i blask, wyróżnia się wyjątkowymi efektami optycznymi i dużą twardością. Ze względu na swoje właściwości uważany jest za króla kamieni szlachetnych. Już od starożytności używano go do wyrobu biżuterii. Diament jest najczystszą krystaliczną odmianą węgla, jego nazwa pochodzi od słowa adamas - niepokonany, niezniszczalny nawiązuje do jego twardości. Rzeczywiście nie istnieje nic twardszego niż diament, stąd też uchodzi on za niemal niezniszczalny. Ma on dużą łupliwość i dlatego nie należy uderzać nim o żadną krawędź. Jest odporny na czynniki chemiczne. Diamenty występują w wielu barwach - bezbarwna (najbardziej ceniona), żółta, brązowa, zielona, niebieska, czerwonawa, czarna. Diamenty oszlifowane klasyfikuje się wg barwy, czystości, szlifu i masy.
 
 KRYTERIA OCENY JAKOŚCI DIAMENTÓW
 
1C-Masa kamienia
 
 Masę diamentów określa się w karatach 1ct = 0,2 grama. Masa podawana jest z dokładnością do setnych części karata stosując przystosowane do tego wag i lub wyliczana na podstawie pomiarów kamienia (przybliżone określenie masy). Zazwyczaj im większa karatowość diamentu tym cenniejszy jest, choć nie zawsze znacząco wpływają na to kolor, czystość i szlif diamentu. 
 
2C-Barwa
 
 Barwa jest najbardziej specyficzną cechą diamentów. Nie wszystkie białe diamenty są podobne, w rzeczywistości białe diamenty są w wielu kolorach, które wahają się od najbardziej pożądanych bezbarwnych do tych które mają odcień żółty. Ocenę barwy przeprowadza się w ściśle określonych warunkach przy użyciu specjalnie przystosowanych lamp i kamieni porównawczych.
 
 3C-czystość
 
Większość diamentów ma naturalne znamiona zwane inkluzjami, które stanowią ich cechy charakterystyczne. Te inkluzje mogą być widoczne gołym okiem, w zależności od wielkości lub liczby wtrąceń. Diament doskonały, który jest wolny od jakichkolwiek wad lub wtrąceń, są niezwykle rzadko spotykane.  

 

4C-szlif

 

Swoje piękno diament zawdzięcza nie tylko swoim właściwością fizycznym, ale także właściwej obróbce. Najpopularniejszym szlifem dla diamentów jest szlif okrągły nazywany brylantowym. Szlif brylantowy uznawany jest za szczyt osiągnięć mistrzów jubilerstwa. Pełny, klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie. 

 SZLIFY DIAMENTÓW