METALE SZLACHETNE
I PRÓBA JUBILERSKA

Złoto i srebro w czystej postaci są bardzo miękkie i łatwo je zarysować. Dlatego właśnie tworzy się stopy z innymi twardszymi metalami, które nie tylko utwardzają złoto i srebro,
ale zmieniają także jego zabarwienie i wygładzają powierzchnię. Większa zawartość czystego złota w wyrobie świadczy o większej wartości tych wyrobów. 

 

 

ŻÓŁTE ZŁOTO

Powstaje poprzez dodanie do złota odrobiny srebra lub miedzi. W zależności od ilości dodatków, otrzymana barwa jest od intensywnej do jasno żółtej.

 

BIAŁE ZŁOTO

Otrzymujemy przez dodanie niklu lub palladu do złota, białe złoto powleka się warstwą rodu, aby uzyskać metaliczny odcień.

 

RÓŻOWE ZŁOTO

Jego barwa powstaje dzięki dodaniu srebra i miedzi od ich proporcji zależny jest odcień, niewielka zawartość miedzi w stopie pozwala uzyskać piękny różowy odcień.

 

SREBRO

Jest metalem szlachetnym o metalicznym odcieniu koloru szarego. Srebro do wyrobów jubilerskich stapia się z innymi metalami głównie miedzią, aby poprawić jego wytrzymałość.

PRÓBA JUBILERSKA
 
Próba w jubilerstwie jest znakiem urzędowym, potwierdzającym wykonanie przez Urząd Probierczy badań określających zawartość metalu szlachetnego w wyrobie, próba określa procentowy udział czystego metalu w stopie.
W Polsce obowiązuje prawo probiercze (ustawa z dnia 3 kwietnia 1993 r.), co oznacza, że wyroby przeznaczone do handlu, podlegają obowiązkowi badania i cechowania przez specjalne organy probiercze.
RYCERZ oznacza wyrób ze ZŁOTA

KOBIETA oznacza wyrób ze SREBRA

GŁOWA KONIA oznacza wyrób z PLATYNY

GŁOWA PSA oznacza wyrób z PALLADUPobierz obowiązującą tabelę cech probierczych

Pobierz